kobiety.net.pl

Nazwa: Hasło:
 
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
» Polityka cookie Kobiety.net.pl

Strona główna   Dom   Kariera   Rodzina   Styl   Zdrowie   Związki   Życie   Klub  

 
Szukaj

   





 
Ankieta
Czy kobiety w Polsce są dyskryminowane w pracy?





 
 

Cesarskie cięcie na życzenie
2007/7/6 17:10:00

Według najnowszych badań co czwarte dziecko w Polsce przychodzi na świat drogą cesarskiego cięcia. Dla niektórych kobiet jest to jedyna szansa na zdrowy i bezpieczny poród, jednak wiele z nich decyduje się na „cesarkę” tylko i wyłącznie ze strachu przed bólem. Czy taki sposób porodu jest całkowicie bezpieczny dla kobiety i jej dziecka? Czy lekarze godzący się na wykonanie cesarskiego cięcia na życzenie pacjentki rzeczywiście im pomagają? A może szkodzą?

Wbrew pozorom „cesarka” nie jest tylko prostym zabiegiem ułatwiającym przyjście na świat małemu człowiekowi. To poważna operacja, niosąca za sobą pewne ryzyko i konsekwencje – zwłaszcza dla rodzącej kobiety, ale także dla jej dziecka.

Po cesarskim cięciu macica nigdy już nie będzie tak sprawna, jak u kobiety rodzącej siłami natury, a kolejne porody kobiety również muszą być rozwiązywane chirurgicznie. Po porodzie naturalnym kobieta szybciej odzyskuje siły, może wcześniej zająć się dzieckiem.

Karmienie piersią po porodzie chirurgicznym napotyka na poważne trudności: głównie ze względu na to, że kobieta może leżeć tylko na plecach, gdyż przyjęcie do karmienia innej pozycji powoduje ból i podrażnia świeżą ranę pooperacyjną.

Istotna jest także więź powstająca między matką a jej nowo narodzonym dzieckiem: psychologowie twierdzą, że podczas porodu naturalnego rodzi się miedzy nimi uczucie nieporównywalne z żadnym innym. Nie znaczy to oczywiście, że kobiety rodzące przez cesarskie cięcie nie kochają swoich dzieci, ale u otumanionych środkami znieczulającymi i obolałych po zabiegu matek głębokie uczucia pojawiają się później.

Istnieje szereg wskazań medycznych dla chirurgicznego rozwiązania ciąży. Cesarskie cięcie bezwzględnie wykonuje się u kobiet, które chorują na cukrzycę, serce lub mają poważne wady wzroku. Wskazaniem do przeprowadzenia cięcia są także: zatrucie ciążowe, nieprawidłowe ułożenie płodu w drogach rodnych kobiety, duże rozmiary płodu (nieproporcjonalnie duże w stosunku do dróg rodnych), poród przedłużający się z powodu zbyt słabych skurczów i przedwczesne odklejenie się łożyska.

W państwowych szpitalach cesarskie cięcie przeprowadza się tylko wtedy, gdy istnieją ku temu ważne przesłanki. W klinikach prywatnych możemy zażyczyć sobie „cesarki” – oczywiście za odpowiednią opłatą. Bywa jednak i tak, że nawet w państwowym szpitalu lekarz prowadzący ciążę i dobrze znający swoją pacjentkę decyduje się rozwiązać jej ciążę chirurgicznie, bo zdaje sobie sprawę, że nie wytrzyma ona bólu i stresu związanego z porodem naturalnym, a z różnych powodów nie chce zdecydować się na znieczulenie lędźwiowe. Ostateczna decyzja zawsze należy do lekarza i rodzącej kobiety, nie powinna być jednak podejmowana zbyt pochopnie.


()
Oprac: Adrianna Buniewicz

 
 

WyslijPowiadom znajomego DrukujWersja do druku LinkDodaj link Kanal RSSKanal RSS

Zainteresował Cię ten artykuł? Przeczytaj podobne. Kliknij i wybierz temat: cesarskie cięcie, ciąża, ciąża zagrożona, poród


 


 


 

Babà jest pochodną ciasta rosnącego na naturalnych drożdżach, typowego dla polskiej tradycji ludowej. Uważa się że odmiana ta została wprowadzona na życzenie Gerolamo Baby, osiemnastowiecznego króla Neapolu, który był wielkim wielbicielem słodkości. »