kobiety.net.pl

Nazwa: Hasło:
 
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
» Polityka cookie Kobiety.net.pl

Strona główna   Dom   Kariera   Rodzina   Styl   Zdrowie   Związki   Życie   Klub  

 
Szukaj

   

 
Ankieta
Czy kobiety w Polsce są dyskryminowane w pracy?

 
 

Ciąża i sport
2017/7/7 21:10:00

Dobra kondycja fizyczna przyszłej mamy jest bardzo istotna zarówno w czasie ciąży i porodu, jak i po urodzeniu się dziecka. Ćwiczenia fizyczne przynoszą nie tylko pozytywne rezultaty dla ciała, ale również dla psychiki ciężarnej. Jednak trzeba mieć na uwadze, że w trakcie ciąży nie można wykonywać wszystkich ćwiczeń, a te, które można, należy wykonywać ostrożnie i najlepiej po konsultacji ze specjalistą.

Ćwiczenia fizyczne w trakcie ciąży pomagają zredukować problemy układu trawiennego. Poprawiają również stan psychiczny ciężarnej, redukując uczucie niepokoju, depresję i bezsenność. Pomagają skrócić czas hospitalizacji po porodzie oraz zmniejszają prawdopodobieństwo cesarskiego cięcia.

Najbardziej zalecanymi dla ciężarnych dyscyplinami są spacerowanie, pływanie i jeżdżenie na rowerze. W ograniczonych ilościach można również zalecić niezbyt forsujące ćwiczenia na siłowni, ale wyłącznie pod kontrolą instruktora. Niektóre kluby fitness organizują również specjalne zajęcia dla ciężarnych, które dostosowane są intensywnością oraz rodzajem ćwiczeń do potrzeb przyszłych mam.

Przy spacerach i jeździe na rowerze trzeba wybierać tereny równe, gdzie ryzyko upadku jest jak najmniejsze. Można również ćwiczyć na rowerze statycznym. Bez względu jednak na wybór dyscypliny należy pamiętać, żeby ćwiczenia nie były zbyt intensywne, ale regularne. Najlepiej ćwiczyć 3-4 razy w tygodniu około 20-30 minut w zależoności od intensywności. Jeżeli wykonywane są ćwiczenia bardziej forsujące należy ten czas skrócić. Spacery można wydłużać stopniowo, aż do godziny. Nie wolno zapominac również o odpowiedniej rozgrzewce przed i rozluźnieniu po ćwiczeniach, około 5-10 minut każde.

Nie wszystkie sporty są dla ciężarnych bezpieczne. Należy unikać zwłaszcza dyscyplin, w których zwiekszone jest ryzyko upadku czy kontuzji oraz sportów wymagających zwiększonego wysiłku mięśni brzucha. Należy unikać gestu wykonywanego przy serwowaniu (na przykład w grze w tenisa czy badmintona).

Kobiety, które przed ciążą nie uprawiały żadnego sportu raczej powinny ograniczyć się do specjalnych ćwiczeń dla ciężarnych, przygotowujących do porodu. Zbyt intensywne ćwiczenia mogłyby im bardziej zaszkodzić niż pomóc. Bardziej wysportowane panie powinny stopniowo zmniejszać intensywność wykonywanych ćwiczeń i w każdym przypadku zalecana jest konsultacja z lekarzem oraz przygotowanie programu ćwiczeń pod okiem doświadczonego instruktora.


()


 
 

WyslijPowiadom znajomego DrukujWersja do druku LinkDodaj link Kanal RSSKanal RSS

Zainteresował Cię ten artykuł? Przeczytaj podobne. Kliknij i wybierz temat: ciąża, sport, wysiłek, ćwiczenia


 


 


 

Babà jest pochodną ciasta rosnącego na naturalnych drożdżach, typowego dla polskiej tradycji ludowej. Uważa się że odmiana ta została wprowadzona na życzenie Gerolamo Baby, osiemnastowiecznego króla Neapolu, który był wielkim wielbicielem słodkości. »