kobiety.net.pl

Nazwa: Hasło:
 
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
» Polityka cookie Kobiety.net.pl

Strona główna   Dom   Kariera   Rodzina   Styl   Zdrowie   Związki   Życie   Klub  

 
Szukaj

   





 
Ankieta
Czy kobiety w Polsce są dyskryminowane w pracy?





 
 

Co powinniście wiedzieć o inseminacji
2008/9/4 15:07:03

Inseminacja jest jedną z najprostszych technik rozrodu wspomaganego. Zabieg ten jest bezbolesny, a jego istota tkwi w umieszczeniu przygotowanego w laboratoriom nasienia w macicy kobiety przy pomocy cieniutkiego cewnika.

Współcześnie, co piąta para w wieku rozrodczym nie może zajść w ciążę. Spowodowane jest to wieloma czynnikami. Według specjalistów 34 proc. przyczyn niepłodności leży po stronie kobiety, 50 proc. po stronie mężczyzny, zaś z tego 30 proc. to defekty wspólne pary; 10 proc. to niepłodność idiopatyczna (z nieokreślonej przyczyny). Co ważne, dzisiejsza medycyna coraz skuteczniej pomaga parom w przezwyciężeniu tych kłopotów.

Zanim jednak lekarz wybierze najodpowiedniejszą metodę leczenia przeprowadza wywiad i wykonuje wszelkie niezbędne badania. W zależności od przyczyn problemu dobiera odpowiednią metodę leczenia. Jedną z nich może być właśnie inseminacja. Wyróżniamy kilka jej rodzajów: domaciczną, która może być wykonywana przy użyciu nasienia partnera (IUI – intrauterine insemination) lub dawcy (AID – artifical donor insemination), inseminację naszyjkową i „dojajowodową”. Najczęściej wykonywaną metodą jest inseminacja domaciczna.

„Wskazań do zabiegu inseminacji jest kilka: między innymi zaburzenia owulacji, nieprawidłowości w badaniach nasienia (z zachowaniem zdolności inseminacyjnej nasienia), obecność przeciwciał przeciwplemnikowych, niepłodność o niewyjaśnionej przyczynie, endometrioza oraz nieprawidłowy test po stosunku przy poprawnych parametrach nasienia”, wyjaśnia dr Eugeniusz Karch z kliniki leczenia niepłodności InviMed Poznań. Jeśli wskazaniem do inseminacji jest tylko czynnik męski, zabieg wykonuje się w czasie naturalnego cyklu kobiety, w innym przypadku konieczne jest wzbudzenie owulacji drogą farmakologiczną.

Istnieje również kilka przeciwwskazań do wykonania inseminacji. Wśród nich są między innymi: stany zapalne w narządzie rodnym, mięśniaki macicy (zależnie od lokalizacji), niedrożność jajowodów, patologie w obrębie błony śluzowej macicy, stwierdzenie procesu nowotworowego, czy też inne ciężkie schorzenia ustrojowe. Przeciwwskazaniem może być także obecność bakterii w nasieniu oraz inne patologie nasienia.

Całość procesu inseminacji składa się z kilku etapów. Przed samym zabiegiem pacjentka zostaje poddana stymulacji hormonalnej, która ma na celu zwiększenie ilości dojrzewających komórek jajowych, a tym samym podniesienie szans na zajście w ciążę. W czasie pierwszych dni cyklu niezbędne jest badanie ultrasonograficzne, które służy zweryfikowaniu liczby i wielkości pęcherzyków antralnych w jajniku oraz grubości błony śluzowej jamy macicy. Jednym z kolejnych etapów jest oddanie nasienia przez mężczyznę. Musi on tego dokonać w dniu rozpoczęcia owulacji partnerki. Przed oddaniem nasienia mężczyzna powinien zachować wstrzemięźliwość seksualną przez kilka dni. Wpływa to na jakość płynu nasiennego.

Następnie dokonuje się wyboru najzdrowszych i najbardziej ruchliwych plemników. W przypadku, gdy mężczyzna nie ma plemników w płynie nasiennym istnieje możliwość użycia nasienia dawcy. Ewentualnie można zastosować metodę pobrania plemników z jąder lub najądrzy partnera. „Sam zabieg przeprowadza się ambulatoryjnie. Do macicy zostaje wprowadzona plastyczna rurka o średnicy półtora milimetra. Poprzez nią wstrzykuje się około jednego mililitra płynu zawierającego plemniki. Dzięki temu procesowi skraca się droga do komórki jajowej, a tym samym pominięte zostają przeszkody naturalne, przez co zwiększa się możliwość zapłodnienia. Po zabiegu pacjentka odpoczywa od 5 do 15 minut w pozycji leżącej. Po tym krótkim czasie może opuścić klinikę”, mówi dr Eugeniusz Karch Po zabiegu pacjentka nie może wykonywać prac fizycznych, a także zażywać gorących kąpieli.

Skuteczność inseminacji waha się od 5 do 25 proc. na cykl w zależności od parametrów nasienia, wieku kobiety i ilości wystymulowanych dojrzałych pęcherzyków. Próby inseminacji można powtórzyć maksymalnie sześć razy. Niestety, jeśli zabiegi nie są efektywne przeprowadza się dalsze konsultacje lekarskie w celu obrania innej metody leczenia.



Oprac: Joanna Papiernik

 
 

WyslijPowiadom znajomego DrukujWersja do druku LinkDodaj link Kanal RSSKanal RSS


 


 


 

Babà jest pochodną ciasta rosnącego na naturalnych drożdżach, typowego dla polskiej tradycji ludowej. Uważa się że odmiana ta została wprowadzona na życzenie Gerolamo Baby, osiemnastowiecznego króla Neapolu, który był wielkim wielbicielem słodkości. »