kobiety.net.pl

Nazwa: Hasło:
 
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
» Polityka cookie Kobiety.net.pl

Strona główna   Dom   Kariera   Rodzina   Styl   Zdrowie   Związki   Życie   Klub  

 
Szukaj

   





 
Ankieta
Czy kobiety w Polsce są dyskryminowane w pracy?





 
 

Ciąża bez alkoholu
2007/8/14 0:10:00

Już wkrótce rusza ogólnopolska kampania edukacyjna pod hasłem „Ciąża bez alkoholu”. Jej głównym organizatorem jest Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych (PARPA), która od lat podejmuje działania edukacyjne dotyczące negatywnego wpływu alkoholu na rozwijający się płód. Badania przeprowadzone w Polsce pokazują, że co trzecia kobieta w wieku 18-40 lat piła alkohol w czasie ciąży. Planowana kampania ma na celu przede wszystkim zmniejszenie tej liczby.

Już wkrótce na ulicach polskich miast pojawią się billboardy promujące kampanię „Ciąża bez alkoholu”. Usłyszymy o szkodliwym działaniu alkoholu na rozwijające się dziecko w telewizji i radiu. Organizatorzy kampanii chcą w ten sposób dotrzeć do kobiet w ciąży i do tych, które dopiero planują swoje macierzyństwo, a także do innych osób, które być może dzięki kampanii zmienią swoją postawę wobec spożywania alkoholu w czasie ciąży. Organizatorzy chcą włączyć w swoją akcję samorządy i środowiska lokalne-również lekarskie. Do tej pory w całej Polsce swój udział w kampanii zgłosiło 600 samorządów. Patronat nad kampanią objęli: Minister Zdrowia prof. Zbigniew Religa, Polskie Towarzystwo Ginekologiczne oraz Światowa Organizacja Zdrowia – Biuro WHO w Polsce. Kampania "Ciąża bez alkoholu" rozpocznie się we wrześniu.

Nie określono minimalnej dawki alkoholu, o której można by powiedzieć, że jest całkowicie bezpieczna dla rozwoju dziecka. Skrajnie niekorzystnym skutkiem picia alkoholu w ciąży jest syndrom FAS (Płodowy Zespół Alkoholowy). FAS jest skutkiem działania alkoholu na płód w okresie prenatalnym i stanowi zespół umysłowych i fizycznych zaburzeń, które mogą wyrażać się jako opóźnienie umysłowe, dysfunkcja mózgu, anomalia rozwojowe u dziecka, zaburzenia w uczeniu się i zaburzenia psychologiczne. Efekty mogą być groźne lub średnio nasilone i wyrażają się obniżeniem IQ, zaburzeniami uwagi i zdolności uczenia się, aż do wad serca, dysfunkcji mózgu i śmierci włącznie. Jak podaje PARPA, w Polsce co roku rodzi się ok. 9 tys. dzieci cierpiących na zaburzenia rozwojowe spowodowane kontaktem z alkoholem w czasie okresu płodowego.



Oprac: Aleksandra Dudzisz

 
 

WyslijPowiadom znajomego DrukujWersja do druku LinkDodaj link Kanal RSSKanal RSS

Zainteresował Cię ten artykuł? Przeczytaj podobne. Kliknij i wybierz temat: alkohol, alkoholizm, ciąża, płód


 


 


 

Babà jest pochodną ciasta rosnącego na naturalnych drożdżach, typowego dla polskiej tradycji ludowej. Uważa się że odmiana ta została wprowadzona na życzenie Gerolamo Baby, osiemnastowiecznego króla Neapolu, który był wielkim wielbicielem słodkości. »