kobiety.net.pl

Nazwa: Hasło:
 
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
» Polityka cookie Kobiety.net.pl

Strona główna   Dom   Kariera   Rodzina   Styl   Zdrowie   Związki   Życie   Klub  

 
Szukaj

   

 
Ankieta
Czy kobiety w Polsce są dyskryminowane w pracy?

 
 

Jesteś w ciąży? Zadbaj o zęby
2013/3/21 21:30:00

Ciąża jest dla kobiety czasem szczególnej troski o zdrowie. Oczekiwanie na dziecko to jednak nie tylko regularne wizyty u lekarza, zdrowe odżywianie i odpowiednia ilość snu. Kobiety w ciąży powinny zwrócić uwagę na zdrowie jamy ustnej, ponieważ nieleczone stany zapalne zębów i dziąseł mogą przyczynić się do niskiej wagi urodzeniowej malucha, czy nawet przedwczesnego porodu. Jak dbać o zęby w czasie ciąży, aby nie dopuścić do tego rodzaju powikłań?

Przygotowując się do ciąży warto zadbać o gruntowne wzmocnienie naszego organizmu. Kobiety przyjmują wówczas kwas foliowy, witaminy i mikroelementy, zmieniają dietę, dbając o dostarczanie wraz z posiłkiem wszelkich niezbędnych składników. Nie należy w tym czasie zapominać o kontroli zębów. Dowiedziono bowiem, że zapalenie przyzębia prowadzi do wzrostu poziomu substancji biologicznie czynnych, które mogą mieć wpływ na przedwczesny poród lub niską wagę nowonarodzonego dziecka. Wizyta u stomatologa, który oceni stan zębów i w razie potrzeby je wyleczy, powinna być obowiązkową pozycją w kalendarzu przyszłej mamy. Regularne czyszczenie, nitkowanie i właściwa, pełnowartościowa dieta to najlepsza profilaktyka jamy ustnej, jakiej powinny przestrzegać kobiety w ciąży.

(Nie)pierwsza wizyta


Podczas pierwszej, „ciążowej” wizyty stomatologicznej, należy poinformować lekarza o swoim stanie. Najlepiej jest iść do dentysty na początku ciąży i sprawdzić czy istnieją problemy stomatologiczne wymagające leczenia. Planowe zabiegi stomatologiczne najlepiej wykonać między czwartym a szóstym miesiącem ciąży. Jeśli nie jest to konieczne nie należy w okresie ciąży wykonywać zdjęć RTG, stosować środków znieczulających, przeciwbólowych oraz antybiotyków. W razie konieczności lekarz zastosuje taki lek, który bez obaw można stosować u pacjentek w ciąży. W wywiadzie ze stomatologiem należy udzielić wszelkich istotnych informacji, takich jak wcześniejsze ciąże, poronienia czy zażywane leki. W przypadku rozpoczęcia leczenia należy natomiast trzymać się ściśle określonych zaleceń – np. nigdy nie przekraczać przepisanej dawki leków.

Jak dbać o zęby w czasie ciąży?


Jeśli wizyta kontrolna u stomatologa potwierdziła, że zęby nie wymagają leczenia, a jedynie szczególnej ochrony, należy przestrzegać kilku zasad, dzięki którym do końca ciąży zachowamy zdrowie jamy ustnej:
* Szczotkuj zęby dwa razy dziennie
Należy czyścić zęby i język co najmniej dwa razy dziennie pastą zawierającą fluor.
* Codziennie stosuj nić dentystyczną
Należy codziennie nitkować zęby, czyszcząc miejsca do których nie dociera szczoteczka.
* Ogranicz spożywanie przekąsek bogatych w cukry lub skrobię
Przekąski bogate w cukry lub skrobię zawierają kwasy, które mogą niekorzystnie wpływać na szkliwo zębów. Napoje gazowane i słodycze mogą z kolei prowadzić do próchnicy zębów. W czasie ciąży należy więc nie spożywać lub spożywać mniej słodkich i gazowanych produktów, a jeść więcej owoców i warzyw.
* Dbaj o odpowiedni poziom wapnia w organizmie
W ciąży postawmy na produkty bogate w wapń, który wzmocni zęby i kości dziecka. Źródłami wapnia są m.in.: mleko, ser, fasola oraz zielone warzywa.

Bezpłatne badanie stomatologiczne


W ramach Światowego Dnia Zdrowia Jamy Ustnej Colgate zaprasza na bezpłatne badania stomatologiczne. Na stronie Colgate na Facebooku dostępna jest lista ponad 130 partnerskich gabinetów stomatologicznych, w których do 20 kwietnia 2013 roku można dokonać bezpłatnego badania stomatologicznego, bezpłatnej fluoryzacji (lakierowania zębów) oraz profesjonalnego czyszczenia zębów.


()


 
 

WyslijPowiadom znajomego DrukujWersja do druku LinkDodaj link Kanal RSSKanal RSS

Zainteresował Cię ten artykuł? Przeczytaj podobne. Kliknij i wybierz temat: ciąża, wapń, z apalenie przyzębia, zęby


 


 


 

Babà jest pochodną ciasta rosnącego na naturalnych drożdżach, typowego dla polskiej tradycji ludowej. Uważa się że odmiana ta została wprowadzona na życzenie Gerolamo Baby, osiemnastowiecznego króla Neapolu, który był wielkim wielbicielem słodkości. »