kobiety.net.pl

Nazwa: Hasło:
 
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
» Polityka cookie Kobiety.net.pl

Strona główna   Dom   Kariera   Rodzina   Styl   Zdrowie   Związki   Życie   Klub  

 
Szukaj

   





 
Ankieta
Czy kobiety w Polsce są dyskryminowane w pracy?





 
 

Kiedy blizna poporodowa zaczyna boleć
2015/9/10 19:04:51

Cesarskie cięcie jest zabiegiem, w czasie którego wydobywa się noworodka z macicy kobiety. Po tej operacji pozostaje na brzuchu spora blizna. Czasem zdarza się, że kobieta odczuwa dolegliwości z nią związane. Ból wówczas utrudnia codzienne funkcjonowanie młodej mamy. Co zrobić w takiej sytuacji?

Dlaczego zaczyna boleć?

Proces gojenia się tkanek w bliźnie trwa około 6 tygodni. W tym czasie dochodzi do szeregu zmian w gojącym się miejscu. Zdarza się, że zmiany te nie zawsze przebiegają prawidłowo. Niekiedy tkanki połączone z powłokami brzucha zaczynają się sklejać i w efekcie kobieta odnosi wrażenie, że blizna ją „ciągnie”. Taki stan powoduje duży dyskomfort i zwykłe czynności, takie jak schylanie się czy podnoszenie dziecka powodują ból.

- Najbardziej poszkodowaną tkanką podczas cesarskiego cięcia jest powięź. To struktura otaczająca wszystkie mięśnie w naszym ciele, także mięśnie brzucha. Jej funkcja jest bardzo ważna, bo podtrzymuje ona narządy wewnętrzne i utrzymuje je w jednym miejscu – mówi mgr Monika Krawczyk, fizjoterapeutka i specjalistka od osteopatii ginekologicznej w przychodni Renort w Warszawie. Dlatego tak ważne jest, aby powięź brzuszna nie ulegała sklejeniom i zachowała swoją elastyczność – dodaje mgr Krawczyk.

Takie zaburzenia w obrębie gojących się blizn mają przełożenie na codzienną fizjologię młodej mamy. Może mieć to negatywny wpływ na pęcherz moczowy, który położony jest bezpośrednio na macicy, a także na pracę jelit, czy jajników i jajowodów, co może prowadzić nawet do problemów z zajściem w kolejną ciążę.

Jak można temu zapobiec?

Świeżo upieczona mama, która odczuwa dyskomfort może zgłosić się do fizjoterapeuty lub terapeuty manualnego. Najlepszym rozwiązaniem będzie jednak wizyta u osteopaty specjalizującego się w osteopatii ginekologicznej. Dzięki odpowiednim, bardzo delikatnym technikom manualnym osteopata przywróci elastyczność blizny i poprawi funkcjonowanie narządów jamy brzusznej. Taka terapia skutecznie poprawi odpowiednie napięcie skóry i zlikwiduje doskwierający ból w obrębie brzucha.

Ponadto zdarza się, że w wyniku dziewięciomiesięcznego okresu ciąży zmienia się także tor oddychania i zaburzona zostaje pracy przepony. Może się to objawiać płytszym oddechem, gorszym dotlenieniem całego organizmu, napięciami i bólami w klatce piersiowej, zmęczeniem i ospałością, refluksem, czy problemami ze snem. Warto obserwować swoje ciało i w przypadku takich dolegliwości nie czekać i zgłosić się do specjalisty. Odpowiednio dobrane przez niego techniki osteopatyczne sprawią, że kobieta szybko odczuje ulgę i powróci do normalnego codziennego funkcjonowania.

Należy zaznaczyć, że z blizną, która powstała w wyniku cesarskiego cięcia warto zgłosić się do specjalisty nawet jeśli nie odczuwamy bólu. Już podczas jednej wizyty osteopata usprawni gojenie się brzucha i poprawi pracę przepony, dzięki czemu mama będzie mogła w pełni cieszyć się pierwszymi tygodniami z nowonarodzonym maluszkiem.


()


 
 

WyslijPowiadom znajomego DrukujWersja do druku LinkDodaj link Kanal RSSKanal RSS

Zainteresował Cię ten artykuł? Przeczytaj podobne. Kliknij i wybierz temat: blizna, ból, cesarskie cięcie, poród