kobiety.net.pl

Nazwa: Hasło:
 
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
» Polityka cookie Kobiety.net.pl

Strona główna   Dom   Kariera   Rodzina   Styl   Zdrowie   Związki   Życie   Klub  

 
Szukaj

   

 
Ankieta
Czy kobiety w Polsce są dyskryminowane w pracy?

 
 

Kiedy blizna poporodowa zaczyna boleć
2015/9/10 19:04:51

Cesarskie cięcie jest zabiegiem, w czasie którego wydobywa się noworodka z macicy kobiety. Po tej operacji pozostaje na brzuchu spora blizna. Czasem zdarza się, że kobieta odczuwa dolegliwości z nią związane. Ból wówczas utrudnia codzienne funkcjonowanie młodej mamy. Co zrobić w takiej sytuacji?

Dlaczego zaczyna boleć?

Proces gojenia się tkanek w bliźnie trwa około 6 tygodni. W tym czasie dochodzi do szeregu zmian w gojącym się miejscu. Zdarza się, że zmiany te nie zawsze przebiegają prawidłowo. Niekiedy tkanki połączone z powłokami brzucha zaczynają się sklejać i w efekcie kobieta odnosi wrażenie, że blizna ją „ciągnie”. Taki stan powoduje duży dyskomfort i zwykłe czynności, takie jak schylanie się czy podnoszenie dziecka powodują ból.

- Najbardziej poszkodowaną tkanką podczas cesarskiego cięcia jest powięź. To struktura otaczająca wszystkie mięśnie w naszym ciele, także mięśnie brzucha. Jej funkcja jest bardzo ważna, bo podtrzymuje ona narządy wewnętrzne i utrzymuje je w jednym miejscu – mówi mgr Monika Krawczyk, fizjoterapeutka i specjalistka od osteopatii ginekologicznej w przychodni Renort w Warszawie. Dlatego tak ważne jest, aby powięź brzuszna nie ulegała sklejeniom i zachowała swoją elastyczność – dodaje mgr Krawczyk.

Takie zaburzenia w obrębie gojących się blizn mają przełożenie na codzienną fizjologię młodej mamy. Może mieć to negatywny wpływ na pęcherz moczowy, który położony jest bezpośrednio na macicy, a także na pracę jelit, czy jajników i jajowodów, co może prowadzić nawet do problemów z zajściem w kolejną ciążę.

Jak można temu zapobiec?

Świeżo upieczona mama, która odczuwa dyskomfort może zgłosić się do fizjoterapeuty lub terapeuty manualnego. Najlepszym rozwiązaniem będzie jednak wizyta u osteopaty specjalizującego się w osteopatii ginekologicznej. Dzięki odpowiednim, bardzo delikatnym technikom manualnym osteopata przywróci elastyczność blizny i poprawi funkcjonowanie narządów jamy brzusznej. Taka terapia skutecznie poprawi odpowiednie napięcie skóry i zlikwiduje doskwierający ból w obrębie brzucha.

Ponadto zdarza się, że w wyniku dziewięciomiesięcznego okresu ciąży zmienia się także tor oddychania i zaburzona zostaje pracy przepony. Może się to objawiać płytszym oddechem, gorszym dotlenieniem całego organizmu, napięciami i bólami w klatce piersiowej, zmęczeniem i ospałością, refluksem, czy problemami ze snem. Warto obserwować swoje ciało i w przypadku takich dolegliwości nie czekać i zgłosić się do specjalisty. Odpowiednio dobrane przez niego techniki osteopatyczne sprawią, że kobieta szybko odczuje ulgę i powróci do normalnego codziennego funkcjonowania.

Należy zaznaczyć, że z blizną, która powstała w wyniku cesarskiego cięcia warto zgłosić się do specjalisty nawet jeśli nie odczuwamy bólu. Już podczas jednej wizyty osteopata usprawni gojenie się brzucha i poprawi pracę przepony, dzięki czemu mama będzie mogła w pełni cieszyć się pierwszymi tygodniami z nowonarodzonym maluszkiem.


()


 
 

WyslijPowiadom znajomego DrukujWersja do druku LinkDodaj link Kanal RSSKanal RSS

Zainteresował Cię ten artykuł? Przeczytaj podobne. Kliknij i wybierz temat: blizna, ból, cesarskie cięcie, poród


 


 


 

Babà jest pochodną ciasta rosnącego na naturalnych drożdżach, typowego dla polskiej tradycji ludowej. Uważa się że odmiana ta została wprowadzona na życzenie Gerolamo Baby, osiemnastowiecznego króla Neapolu, który był wielkim wielbicielem słodkości. »