kobiety.net.pl

Nazwa: Hasło:
 
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
» Polityka cookie Kobiety.net.pl

Strona główna   Dom   Kariera   Rodzina   Styl   Zdrowie   Związki   Życie   Klub  

 
Szukaj

   





 
Ankieta
Czy kobiety w Polsce są dyskryminowane w pracy?





 
 

Kwasy tłuszczowe omega - 3 i omega - 6 niezbędne w diecie przyszłej mamy
2008/10/30 9:30:00

Potencjalne korzyści płynące z obfitującej w kwasy tłuszczowe omega - 3 i omega - 6 diety matki podczas ciąży i karmienia piersią od lat poddawane są badaniom, jest jednak coraz więcej dowodów na to, że kwasy te mają kluczowe znaczenie zarówno dla zdrowia matki, jak i rozwoju dziecka.

Dlaczego kobiety w ciąży i świeżo upieczone mamy powinny wzbogacić swoją dietę o kwasy omega - 3 i omega - 6? Przeprowadzone badania wykazały, że kwasy te m.in. zmniejszają ryzyko przedwczesnego porodu. Podczas badania, w którym wzięło udział 5000 kobiet wykazano, że ryzyko przedwczesnego porodu jest prawie czterokrotnie wyższe w grupie kobiet, które nigdy nie jadły ryb (7,1%) w porównaniu z grupą, która spożywała ryby co najmniej raz w tygodniu (1,9%).

Stosowanie diety bogatej w kwasy tłuszczowe zmniejsza również ryzyko wystąpienia u kobiet depresji okołoporodowej i łagodzi jej objawy. Badanie z udziałem kobiet w ciąży cierpiących na depresję pokazało, że kobiety po 8 tygodniach przyjmowania kwasów omega - 3 miały znacząco mniej nasilone objawy depresyjne w stosunku do grupy placebo.

Badacze zaobserwowali również, że spożycie kwasów tłuszczowych w okresie ciąży i laktacji przynosi wiele korzyści dla dzieci, które lepiej się rozwijają, mają wyższy iloraz inteligencji, lepszą koordynację ręka - oko i lepszy rozwój funkcji motorycznych. Są mniej narażone na ryzyko pojawienia się alergii, chorób układu krążenia i cukrzycy typu I. Zwiększone spożycie omega - 3 podczas ciąży ma pozytywny wpływ nie tylko na rozwój funkcji poznawczych i motorycznych, ale także na ostrość widzenia u niemowląt w wieku 6 i 11 miesięcy.

W badaniu przeprowadzonym w USA w 2002 r. stwierdzono, że noworodki matek z wyższym stężeniem DHA we krwi miały spokojniejszy i mniej aktywny sen, oraz mniej przejść ze stanu spania do czuwania, niż w przypadku matek o niższym stężeniu DHA. Inaczej mówiąc: lepiej spały.



()
Oprac: Adrianna Buniewicz

 
 

WyslijPowiadom znajomego DrukujWersja do druku LinkDodaj link Kanal RSSKanal RSS

Zainteresował Cię ten artykuł? Przeczytaj podobne. Kliknij i wybierz temat: alergie, ciąża, dieta w ciąży, poronienie, przedwczesny poród


 


 


 

Babà jest pochodną ciasta rosnącego na naturalnych drożdżach, typowego dla polskiej tradycji ludowej. Uważa się że odmiana ta została wprowadzona na życzenie Gerolamo Baby, osiemnastowiecznego króla Neapolu, który był wielkim wielbicielem słodkości. »