Muzyka pomaga zredukować stres i zwiększa odporność na ból, co jest szczególnie ważne dla kobiet w okresie ciąży i podczas porodu. Muzyka ma również pozytywny wpływ na rozwój samego dziecka w okresie prenatalnym. Zostało udowodnione, że dzieci które będąc w brzuchu matki słyszą uspokajającą muzykę, szybciej i lepiej się rozwijają.
Wszyscy doskonale wiemy, że wszechobecny w dzisiejszym świecie pośpiech i hałas nie sprzyjają zdrowiu. W przypadku ciąży stres w połączeniu z ciężką pracą może nawet doprowadzić do poronienia - dlatego tak ważne jest, aby kobiety oczekujące dziecka potrafiły się odprężać. Jednym z najlepszych sposobów na relaks jest słuchanie muzyki i gra na instrumentach, co stosuje się np. w muzykoterapii.
”Muzyka pozwala nam się zdystansować od kłopotów i wynosi nas ponad problemy. Stanowi swoistą formę "wycieczki poza miasto", która pozwala oderwać się od wszystkiego i odpocząć. Muzyka pomaga też w walce ze zmęczeniem, mobilizuje do aktywności i skłania do działania. To niezwykle ważne w przypadku kobiet, którym w trakcie ciąży tego brakuje” - mówi psycholog Agata Rusak ze szpitala ginekologiczno-położniczego imienia Świętej Rodziny w Warszawie.
Muzyka ma również pozytywny wpływ na dzieci w okresie prenatalnym. Naukowcy udowodnili, że to co dziecko słyszy, będąc w brzuchu matki, wpływa na jego rozwój i życie także po narodzinach. Człowiek zaczyna reagować na bicie serca matki już w 6. tygodniu ciąży. Ten moment jest częścią najważniejszego dla rozwoju płodowego dziecka - okresu pierwszych trzech miesięcy ciąży. Właśnie wtedy kobieta powinna poświęcić najwięcej czasu własnemu zdrowiu i relaksowi, gdyż wówczas w dziecku kształtują się organy, układ nerwowy i mózg.
Wyciszająca muzyka - zwłaszcza klasyczna - jest w stanie stymulować rozwój komórek mózgowych i zwiększać ilość połączeń nerwowych pomiędzy obiema półkulami mózgu. Z czasem dziecko w okresie życia płodowego zaczyna reagować na coraz większą ilość dźwięków. Według badaczy po narodzinach dzieci reagują niechęcią na muzykę i dźwięki, co do których zraziły się podczas rozwoju w brzuchu matki. Są natomiast otwarte na przyjemne dźwięki, które docierały do nich przed urodzeniem. Co więcej noworodki słysząc łagodną muzykę, którą znają z okresu prenatalnego i która przywołuje u nich miłe wspomnienia, uspokajają się.
Samo słuchanie harmonijnej muzyki sprzyja ciężarnym kobietom w odprężaniu się i pozbyciu się stresu, jednak z pewnością jeszcze lepszy efekt otrzymamy samodzielnie grając na instrumencie np. klawiszowym (co wbrew pozorom nie jest takie trudne). Granie na instrumentach nie tylko uspokaja i relaksuje, ale dużo silniej niż słuchanie muzyki oddziałuje na sferę psychiczną i emocjonalną kobiety oraz nienarodzonego dziecka.
”Niektóre rodzaje muzyki pomagają uzewnętrznić młodym matkom emocje. Jest to szczególnie ważne dla kobiet z ciążą zagrożoną, ponieważ muzyka pomaga im uporać się z ukrytymi emocjami”, mówi psycholog Agata Rusak.
Matki, które podczas ciąży grały na instrumentach, zauważają także, że ich kilkuletnie dzieci chętnie i szybko uczą się grać. Doskonałym przykładem na to, jak muzyka wpływa na rozwój zdolności dziecka jest Fryderyk Chopin. Z informacji podawanych przez biografów wiemy, że matka Chopina uwielbiała grać na fortepianie. Z pewnością nie pozostało to bez wpływu na rozwój małego Fryderyka, który bardzo szybko opanował grę na tym instrumencie i w wieku siedmiu lat już komponował swoje pierwsze utwory muzyczne.
Babà jest pochodną ciasta rosnącego na naturalnych drożdżach, typowego dla polskiej tradycji ludowej. Uważa się że odmiana ta została wprowadzona na życzenie Gerolamo Baby, osiemnastowiecznego króla Neapolu, który był wielkim wielbicielem słodkości. »