Przeprowadzone niedawno badania dowiodły, że dzieci matek, które cierpiały na poranne mdłości są inteligentniejsze.
Naukowcy z The Hospital for Sick Children's w Toronto przeprowadzili badania na grupie 121 dzieci pomiędzy 3 a 7 rokiem życia. Wśród badach znalazło się 45 dzieci, których matki miały nudności podczas ciąży i zażywały Diclectin (lek zarejestrowany w Kanadzie, zapobiegający mdłościom i wymiotom podczas ciąży), 47 dzieci, który matki cierpiały na mdłości, ale nie zażywały leku oraz 29, których matki nie skażyły się na mdłości i wymioty.
Wszystkie z badanych dzieci mieściły się w średniej skali rozwoju umysłowego, jednak dzieci, których matki cierpiały na mdłości miały wyższe osiągnięcia, bez względu na to czy ich matki zażywały lek Diclectin czy nie.
Wyniki sugerują, że „mdłości i wymioty podczas ciąży mają wyraźny wpływ na rozwój dziecka" - mówi dr Irena Nulman, kierownik badania.
Badacze sądzą, iż jest możliwe, że hormony odpowiedzialne za wymioty w okresie ciąży również mają wpływ na rozwój mózgu płodu. Są to pierwsze badania, poświęcone zależności pomiądzy występowaniem porannych mdłości u matek, a rozwojem umysłowym ich dzieci. Wcześniejsze badania dowodziły, że wymioty obniżają zagrożenie poronienia.
Wyniki badań zostały opublikowane w The Journal of Pediatrics.
Babà jest pochodną ciasta rosnącego na naturalnych drożdżach, typowego dla polskiej tradycji ludowej. Uważa się że odmiana ta została wprowadzona na życzenie Gerolamo Baby, osiemnastowiecznego króla Neapolu, który był wielkim wielbicielem słodkości. »