kobiety.net.pl

Nazwa: Hasło:
 
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
» Polityka cookie Kobiety.net.pl

Strona główna   Dom   Kariera   Rodzina   Styl   Zdrowie   Związki   Życie   Klub  

 
Szukaj

   





 
Ankieta
Czy kobiety w Polsce są dyskryminowane w pracy?





 
 

Program „Mama, zdrowie i ja”
2008/3/20 12:10:00

Rok 2008 jest kolejnym, w którym Urząd m.st. Warszawy realizuje program dla kobiet w ciąży „Mama, zdrowie i ja”. To program, którego założeniem jest opieka nad kobietami ciężarnymi, obejmująca kompleksowe badania monitorujące przebieg ciąży, a także diagnostykę pogłębioną, czyli badania prenatalne, jeśli zastaną wykryte nieprawidłowości płodu oraz testy w kierunku wykrywania zakażeń wirusem HIV.

„Zdrowie, mama i ja” to największy i najbardziej kompleksowy w Polsce program realizowany przez władze samorządowe. Został stworzony w odpowiedzi na przerażające statystyki, wykazujące największą w porównaniu z innymi regionami Polski umieralność noworodków właśnie na Mazowszu.

Korzystanie z oferty programu jest dla kobiet ciężarnych całkowicie bezpłatne. Z programu mogą skorzystać ciężarne, które mają zaświadczenie o zameldowaniu na pobyt stały lub czasowy na terenie m.st. Warszawy. Można również legitymować się indeksem uczelni, która mieści się na terenie Warszawy, bądź zaświadczeniem o zatrudnieniu w Warszawie. Z programu mogą również skorzystać kobiety, które przebywają w domach dla samotnych matek i kobiet w ciąży albo w noclegowniach, które mają podpisane umowy z Urzędem m.st. Warszawy.

Kobieta zgłaszająca się do programu dostaje wykaz wszystkich wizyt u lekarza, na które powinna się zgłosić oraz wszystkich badań, które powinny przejść w danym okresie ciąży. Ciąża została podzielona na 3 trymestry, te zaś na poszczególne miesiące ze wskazaniami, jakie badania należy wówczas przeprowadzić. W ramach programu kobieta ma prawo do badań stwierdzających samo zajście w ciążę, takich jak: badanie kliniczne, test ciążowy i czasami badanie USG, w celu potwierdzenia rozpoznania. W ramach programu każda ciężarna ma prawo do 12 wizyt. Pierwszą jest wizyta kwalifikacyjna, w czasie której lekarz weryfikuje, czy kobieta na pewno jest w ciąży. W pierwszym trymestrze ciąży przewidziane są dwie wizyty kontrolne, w drugim trymestrze – 3 wizyty, w trzecim trymestrze – 4 wizyty i tuż przed terminem porodu jeszcze 2 wizyty.



()
Oprac: Aleksandra Dudzisz

 
 

WyslijPowiadom znajomego DrukujWersja do druku LinkDodaj link Kanal RSSKanal RSS

Zainteresował Cię ten artykuł? Przeczytaj podobne. Kliknij i wybierz temat: HIV, ciąża


 


 


 
Przepis dnia: Pavlova biała z kiwi

Uzależnia i powoduje, że ci którzy szukali dotąd zastosowania dla "nadmiarowych" białek, mają problem co zrobić z żółtkami.»