kobiety.net.pl

Nazwa: Hasło:
 
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
» Polityka cookie Kobiety.net.pl

Strona główna   Dom   Kariera   Rodzina   Styl   Zdrowie   Związki   Życie   Klub  

 
Szukaj

   

 
Ankieta
Czy kobiety w Polsce są dyskryminowane w pracy?

 
 

Szczepienia dla kobiet planujących ciążę
2015/4/22 18:40:00

Wiele kobiet chce w odpowiedni sposób przygotować się do ciąży. Planowanie potomka to ważny etap, zwłaszcza jeśli zważyć na zdrowie przyszłej mamy i jej dziecka. Jednym z etapów przygotowań do ciąży powinny być zalecane szczepienia.


Plan: ciąża!

Do ciąży warto dobrze się przygotować. Odpowiednie badania i szczepienia pozwolą cieszyć się w pełni tym szczególnym okresem. Profilaktyka jest najważniejsza. Jeżeli planujesz ciążę, powinnaś zaszczepić się przeciwko:
  • Różyczce – stwarza wysokie ryzyko ciężkich uszkodzeń i wad rozwojowych płodu np. wad słuchu, wzroku, serca, problemów z rozwojem mowy, upośledzenia umysłowego czy deformacji kości;
  • Ospie wietrznej – zwiększa ryzyko poronienia i przedwczesnego porodu, a także może prowadzić do urodzenia malucha z bliznami na skórze, deformacją kończyn, zaburzeniami wzroku lub ośrodkowego układu nerwowego;
  • Tężcowi, błonicy, krztuścowi – napadowy kaszel i wymioty, towarzyszące krztuścowi, mogą prowadzić do drgawek i bezdechu, a te z kolei – do niedotlenienia mózgu;
  • Grypie – może prowadzić do poronienia lub przedwczesnego porodu, a także wpłynąć na zmniejszenie masy urodzeniowej dziecka, z czym związane jest ryzyko zaburzeń neurologicznych i intelektualnych, niskiego wzrostu oraz problemów endokrynologicznych;
  • Wirusowemu zapaleniu wątroby typu B (WZW B) – zarażenie wirusem w ciąży może spowodować przeniesienie zakażenia na dziecko jeszcze w trakcie życia płodowego lub podczas porodu. Zakażenie wirusem może prowadzić do marskości wątroby i raka wątroby.

9 miesięcy pod ochroną

Jeżeli już jesteś w ciąży, a nie wykonałaś zalecanych szczepień, wciąż możesz zaszczepić się przeciwko grypie i WZW typu B. Są to szczepienia bezpieczne zarówno dla matki, jak i dziecka. Pozostałe szczepienia możesz wykonać po porodzie.

- Pacjentkom planującym ciążę rekomendujemy zaszczepienie się przeciwko tym chorobom, które nabyte podczas ciąży, mogą spowodować jej utratę lub powstanie wad rozwojowych dziecka. Będąc w ciąży, wciąż można wykonać szczepienie przeciwko grypie i WZW typu B. Pozostałe szczepienia warto uzupełnić po porodzie, aby stworzyć ochronny kokon wokół dziecka. Właściwe postępowanie należy ustalić z lekarzem - mówi dr. n. med. Lidia Walczak, ginekolog ze Szpitala Medicover.()


 
 

WyslijPowiadom znajomego DrukujWersja do druku LinkDodaj link Kanal RSSKanal RSS

Zainteresował Cię ten artykuł? Przeczytaj podobne. Kliknij i wybierz temat: ciąża, dziecko, szczepienia


 


 


 

Babà jest pochodną ciasta rosnącego na naturalnych drożdżach, typowego dla polskiej tradycji ludowej. Uważa się że odmiana ta została wprowadzona na życzenie Gerolamo Baby, osiemnastowiecznego króla Neapolu, który był wielkim wielbicielem słodkości. »