kobiety.net.pl

Nazwa: Hasło:
 
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
» Polityka cookie Kobiety.net.pl

Strona główna   Dom   Kariera   Rodzina   Styl   Zdrowie   Związki   Życie   Klub  

 
Szukaj

   

 
Ankieta
Czy kobiety w Polsce są dyskryminowane w pracy?

 
 

Szczepienia dla kobiet planujących ciążę
2015/4/22 18:40:00

Wiele kobiet chce w odpowiedni sposób przygotować się do ciąży. Planowanie potomka to ważny etap, zwłaszcza jeśli zważyć na zdrowie przyszłej mamy i jej dziecka. Jednym z etapów przygotowań do ciąży powinny być zalecane szczepienia.


Plan: ciąża!

Do ciąży warto dobrze się przygotować. Odpowiednie badania i szczepienia pozwolą cieszyć się w pełni tym szczególnym okresem. Profilaktyka jest najważniejsza. Jeżeli planujesz ciążę, powinnaś zaszczepić się przeciwko:
  • Różyczce – stwarza wysokie ryzyko ciężkich uszkodzeń i wad rozwojowych płodu np. wad słuchu, wzroku, serca, problemów z rozwojem mowy, upośledzenia umysłowego czy deformacji kości;
  • Ospie wietrznej – zwiększa ryzyko poronienia i przedwczesnego porodu, a także może prowadzić do urodzenia malucha z bliznami na skórze, deformacją kończyn, zaburzeniami wzroku lub ośrodkowego układu nerwowego;
  • Tężcowi, błonicy, krztuścowi – napadowy kaszel i wymioty, towarzyszące krztuścowi, mogą prowadzić do drgawek i bezdechu, a te z kolei – do niedotlenienia mózgu;
  • Grypie – może prowadzić do poronienia lub przedwczesnego porodu, a także wpłynąć na zmniejszenie masy urodzeniowej dziecka, z czym związane jest ryzyko zaburzeń neurologicznych i intelektualnych, niskiego wzrostu oraz problemów endokrynologicznych;
  • Wirusowemu zapaleniu wątroby typu B (WZW B) – zarażenie wirusem w ciąży może spowodować przeniesienie zakażenia na dziecko jeszcze w trakcie życia płodowego lub podczas porodu. Zakażenie wirusem może prowadzić do marskości wątroby i raka wątroby.

9 miesięcy pod ochroną

Jeżeli już jesteś w ciąży, a nie wykonałaś zalecanych szczepień, wciąż możesz zaszczepić się przeciwko grypie i WZW typu B. Są to szczepienia bezpieczne zarówno dla matki, jak i dziecka. Pozostałe szczepienia możesz wykonać po porodzie.

- Pacjentkom planującym ciążę rekomendujemy zaszczepienie się przeciwko tym chorobom, które nabyte podczas ciąży, mogą spowodować jej utratę lub powstanie wad rozwojowych dziecka. Będąc w ciąży, wciąż można wykonać szczepienie przeciwko grypie i WZW typu B. Pozostałe szczepienia warto uzupełnić po porodzie, aby stworzyć ochronny kokon wokół dziecka. Właściwe postępowanie należy ustalić z lekarzem - mówi dr. n. med. Lidia Walczak, ginekolog ze Szpitala Medicover.()


 
 

WyslijPowiadom znajomego DrukujWersja do druku LinkDodaj link Kanal RSSKanal RSS

Zainteresował Cię ten artykuł? Przeczytaj podobne. Kliknij i wybierz temat: ciąża, dziecko, szczepienia


 


 


 

Ta pizza jest jedną z najłatwiejszych, a jednocześnie najsmaczniejszych. Jedyna trudność to "lepienie pieroga", ale nawet niekształtna smakuje znakomicie.»