kobiety.net.pl

Nazwa: Hasło:
 
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
» Polityka cookie Kobiety.net.pl

Strona główna   Dom   Kariera   Rodzina   Styl   Zdrowie   Związki   Życie   Klub  

 
Szukaj

   





 
Ankieta
Czy kobiety w Polsce są dyskryminowane w pracy?





 
 

Zabiegi kosmetyczne szkodzą dziecku?
2015/3/17 18:12:29

Wiele kobiet oczekujących dziecka narzeka na stan swojej cery. Zdaniem ekspertów zmiany dermatologiczne w ciąży to normalny stan. Nie oznacza jednak, że jeśli odczuwamy z tego powodu dyskomfort, musimy się na nie godzić. Które zabiegi kosmetyczne są bezpieczne w ciąży, a których lepiej unikać?

– Podczas ciąży skóra u jednych kobiet nabiera jędrności, a u innych wahania hormonalne mogą powodować problemy – zauważa dr n. med. Ewa Rudnicka, specjalista dermatologii i medycyny estetycznej w warszawskiej Klinice Demeter. - Czasami pojawia się trądzik i przebarwienia, których wcześniej nie było. Skóra produkuje więcej łoju, przez co jest bardziej tłusta. Taka gospodarka hormonalna, w połączeniu z promieniami słonecznymi, może spowodować zmiany, które zachodzą głęboko w skórze właściwej i są trudne do usunięcia.

Czekać czy nie czekać?

Większość kobiet czeka z poprawieniem stanu swojej cery na rozwiązanie. Boją się, że ewentualne kosmetyki i leki zaszkodzą dziecku. Istnieje jedna stała reguła – ciąża i karmienie to coś, o czym pacjentka zawsze musi poinformować lekarza i kosmetyczkę.

- Jeżeli przyszła mama zauważa niewystępujące dotychczas zmiany, nie powinna czekać - przekonuje dr n. med. Ewa Rudnicka. Istnieją bezpieczne zabiegi polecane kobietom w ciąży. Są to różnego rodzaju delikatne masaże nierozgrzewające – usuwają zmęczenie, obrzęki, sztywność mięśni i stawów, a przede wszystkim odprężają. Bardzo dobrze działają różnego rodzaju maseczki zawierające preparaty ziołowe. Polecana jest również aromaterapia, endermologia, odżywające maski błotne, a także zabiegi dotleniające. Należy również pamiętać o dobrym nawilżaniu skóry odpowiednimi kremami. - Jeśli mamy wątpliwości, zawsze warto zapytać lekarza. Rozpozna dolegliwość, ustali indywidualną profilaktykę i ewentualne leczenie – radzi specjalistka Demeter.

Lista zabiegów zakazanych


Przyszła mama powinna pamiętać, że nie wszystkie zabiegi są dozwolone, dlatego tak ważna jest odpowiednia komunikacja z lekarzem. Do niektórych mocnych peelingów używa się retinolu. Należy unikać tak dogłębnego leczenia. Poczekać należy również z zabiegami mocno rozgrzewającymi, różnego rodzaju laseroterapiami czy nawet mezoterapią igłową, która dzięki wykorzystaniu kwasu hialuronowego jest zwykle bezpieczna, ale nie na tyle, żeby korzystać z niej podczas ciąży i karmienia. Kategorycznie zabronione są zabiegi spłycające blizny, redukujące cellulit, drenaże limfatyczne, silne złuszczanie, a także zabiegi zamykające naczynka krwionośne, takie jak na przykład sonofereza czy jonoforeza.

Dbaj o siebie na co dzień…


Co przyszła mama może zrobić we własnym zakresie, żeby pomóc swojej skórze? - Jeśli zastosuje kremy z filtrami – oczywiście przeznaczone dla kobiet w ciąży - zmniejszy prawdopodobieństwo wystąpienia przebarwień - przekonuje dr n. med. Ewa Rudnicka.

Nie może dobierać leków na własną rękę. Witaminy, które dostaje od ginekologa - kwas foliowy, żelazo, środki typowo witaminowe - zdecydowanie wystarczą. Ważna jest również dieta, najlepiej śródziemnomorska. Posiłki powinny być bogate tłuszcze nienasycone, witaminy, owoce, warzywa soki, czyli wszystko co sprzyja rozwijającemu się organizmowi jak i służy urodzie przyszłej mamy.



()


 
 

WyslijPowiadom znajomego DrukujWersja do druku LinkDodaj link Kanal RSSKanal RSS

Zainteresował Cię ten artykuł? Przeczytaj podobne. Kliknij i wybierz temat: cera, ciąża, karmienie, zabiegi kosmetyczne


 


 


 

Babà jest pochodną ciasta rosnącego na naturalnych drożdżach, typowego dla polskiej tradycji ludowej. Uważa się że odmiana ta została wprowadzona na życzenie Gerolamo Baby, osiemnastowiecznego króla Neapolu, który był wielkim wielbicielem słodkości. »