kobiety.net.pl

Nazwa: Hasło:
 
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
» Polityka cookie Kobiety.net.pl

Strona główna   Dom   Kariera   Rodzina   Styl   Zdrowie   Związki   Życie   Klub  

 
Szukaj

   





 
Ankieta
Czy kobiety w Polsce są dyskryminowane w pracy?





 
 

Dolegliwości ciążowe
2007/2/3 10:30:00

3. Zmęczenie przyszłej mamy jest typową ciążową dolegliwością. W pierwszych tygodniach po zapłodnieniu w organizmie kobiety zachodzą tak intensywne zmiany, że nie może to nie mieć wpływu na jej zdrowie i nastrój. Drugi trymestr jest okresem „względnego spokoju” i znacznej poprawy samopoczucia, a trzeci to ponownie czas, kiedy ciężarna kobieta ciągle jest zmęczona, ociężała i apatyczna. Z uczuciami tymi nie warto walczyć, lepiej – jeśli tylko masz taką możliwość – posłuchać głosu swojego organizmu i jak najwięcej wypoczywać.

4. Zaparcia i hemoroidy są efektem spowolnienia przemiany materii przyszłej mamy, a także ucisku powiększającej się macicy na narządy wewnętrzne. Najważniejsze w zapobieganiu tym dolegliwościom jest regularne wypróżnianie i odpowiednia dieta: dużo owoców, warzyw i błonnika, a mało słodyczy. Ważna jest także odpowiednia ilość przyjmowanych płynów (3 litry dziennie).
Na szczęście hemoroidy, które rozwinęły się w czasie ciąży często samoistnie zanikają po porodzie, jednak nie należy ich lekceważyć – jeśli będą bardzo duże, na pewno nie znikną.

5. Kłopoty ze snem dokuczają kobietom zazwyczaj w ostatnich tygodniach ciąży. Duży brzuch utrudnia ułożenie się w wygodnej pozycji, dziecko mocno kopie, a jeszcze te częste wycieczki do toalety… Przed snem należy unikać picia mocnej herbaty i kawy, dobrze jest za to wybrać się spacer, wziąć ciepłą kąpiel, posłuchać spokojnej, relaksacyjnej muzyki. W przyjęciu wygodnej pozycji może pomóc specjalna poduszka podtrzymująca brzuch.

Jeżeli w nocy budzą cię silne kurcze łydek, może to świadczyć o niedoborach magnezu, potasu i wapnia – aby je uzupełnić pij sok pomidorowy, jedz banany, możesz też – po konsultacji z lekarzem – łykać preparaty z magnezem i potasem dostępne w aptece.

6. Żylaki są na ogół przypadłością dziedziczną: jeśli miały je twoja mama i babcia, bardzo prawdopodobne jest, że ty również będziesz cierpieć z ich powodu. Możesz im w pewnym stopniu zapobiec, jeśli będziesz unikać długotrwałego stania, siedzenia z nogą założoną na nogę, nosząc specjalne rajstopy i wygodne buty. Jak najczęściej w ciągu dnia staraj się siadać z nogami uniesionymi wyżej – to zapobiega nie tylko powstawaniu żylaków, ale i obrzęków.

7. Infekcje pochwy i układu moczowego są bardzo powszechne – cierpi na nie kilkanaście procent wszystkich ciężarnych kobiet. Nie leczy się ich w zasadzie domowymi sposobami, konieczna jest konsultacja lekarska i przyjmowanie leków przeciwbakteryjnych, przeciwgrzybiczych, odkażających lub – w przypadku zapalenia pęcherza – antybiotyków.

Strony: [1] [2]


Oprac: Adrianna Buniewicz

 
 

WyslijPowiadom znajomego DrukujWersja do druku LinkDodaj link Kanal RSSKanal RSS

Zainteresował Cię ten artykuł? Przeczytaj podobne. Kliknij i wybierz temat: ciąża, hemoroidy, infekcja pochwy, infekcja układu moczowego, magnez, nudności, wymioty, zaparcia, zgaga, zmęczenie, żylaki


 


 


 

Babà jest pochodną ciasta rosnącego na naturalnych drożdżach, typowego dla polskiej tradycji ludowej. Uważa się że odmiana ta została wprowadzona na życzenie Gerolamo Baby, osiemnastowiecznego króla Neapolu, który był wielkim wielbicielem słodkości. »