kobiety.net.pl

Nazwa: Hasło:
 
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
» Polityka cookie Kobiety.net.pl

Strona główna   Dom   Kariera   Rodzina   Styl   Zdrowie   Związki   Życie   Klub  

 
Szukaj

   

 
Ankieta
Czy kobiety w Polsce są dyskryminowane w pracy?

 
 

Ciąża: kiedy do lekarza?
2007/2/27 13:10:00

Podczas prawidłowo przebiegającej ciąży kobieta powinna odwiedzić swojego ginekologa 8 – 10 razy. Do ósmego miesiąca ciąży są to wizyty comiesięczne, natomiast w ostatnich tygodniach ciąży lekarz zazwyczaj chce, abyś pokazywała się u niego co dwa tygodnie. Istnieją jednak sytuacje, kiedy powinnaś natychmiast skontaktować się z ginekologiem, nie czekając na kolejną kontrolną wizytę.

Objawy, które powinny cię zaniepokoić to przede wszystkim:

1. Wszelkie krwawienia i plamienia z dróg rodnych; mogą oznaczać poronienie (zwłaszcza w połączeniu z bólem w podbrzuszu), ale także nadżerki, ciążę pozamaciczną, niewydolność szyjki macicy, krwawienie z łożyska lub poród przedwczesny. Krótkotrwałe, skąpe krwawienie w początkowym okresie ciąży może pojawić się także w terminie kolejnej spodziewanej miesiączki. Każde krwawienie lub plamienie musi być jak najszybciej skontrolowane przez lekarza!

2. Ból brzucha to bardzo częsta dolegliwość we wczesnej ciąży (powodowana m. in. rozrastaniem się macicy), ale jeśli ból jest silny może świadczyć o istnieniu ciąży pozamacicznej, zapaleniu wyrostka lub poronieniu – wszystkie te przypadki wymagają konsultacji lekarskiej.

3. Obfita wydzielina w pochwie; w czasie ciąży dochodzi do
wzmożonego wydzielania czystego i bezwonnego śluzu (są to tzw. upławy fizjologiczne), jednak każda zmiana jego koloru lub zapachu musi być skonsultowana z lekarzem (może świadczyć o zakażeniu). Jeżeli w pochwie pojawi się płyn owodniowy, oznacza to pęknięcie pęcherza płodowego i w zależności od stopnia zaawansowania ciąży – zbliżający się poród lub ryzyko infekcji i przedwczesnego porodu.

4. Ból głowy to także jedna z częstszych dolegliwości ciążowych i zwykle nie wymaga specjalnego leczenia, jeśli jednak ból jest silny i towarzyszą mu zaburzenia widzenia (błyski lub mroczki przed oczami), może to świadczyć o ryzyku wystąpienia tzw. rzucawki (stan podobny do padaczki, związany z utratą przytomności, bardzo groźny i dla kobiety i dla dziecka).

Strony: [1] [2] następna »

()
Oprac: Adrianna Buniewicz

 
 

WyslijPowiadom znajomego DrukujWersja do druku LinkDodaj link Kanal RSSKanal RSS

Zainteresował Cię ten artykuł? Przeczytaj podobne. Kliknij i wybierz temat: ciąża, gestoz, ginekolog, krwawienie, plamienie, rzucawka, upławy


 


 


 
Przepis dnia: Pavlova biała z kiwi

Uzależnia i powoduje, że ci którzy szukali dotąd zastosowania dla "nadmiarowych" białek, mają problem co zrobić z żółtkami.»