kobiety.net.pl

Nazwa: Hasło:
 
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
» Polityka cookie Kobiety.net.pl

Strona główna   Dom   Kariera   Rodzina   Styl   Zdrowie   Związki   Życie   Klub  

 
Szukaj

   





 
Ankieta
Czy kobiety w Polsce są dyskryminowane w pracy?





 
 

Styl życia Polek w ciąży
2007/2/20 14:30:00

Mając świadomość istniejących zagrożeń, zdecydowana większość (85%) lekarzy ginekologów poleca swoim pacjentkom, które pragną zajść w ciążę, preparaty witaminowo-mineralne przeznaczone dla przyszłych matek. Mimo to, stosowanie tych zestawów przez kobiety dopiero planujące macierzyństwo, nadal należy do rzadkości. W grupie matek karmiących piersią, zaledwie 16% przyznaje, że rozpoczęły ich przyjmowanie zanim dowiedziały się, że spodziewają się dziecka. Wśród kobiet w ciąży ten odsetek jest o połowę niższy.

Kobiety, które stosują preparaty zawierające witaminy i minerały przed ciążą, kierują się przede wszystkim dobrem dziecka (60% wskazań). Zwracają przy tym uwagę na prawidłowy rozwój mózgu, układu nerwowego oraz zmniejszenie ryzyka wystąpienia rozmaitych wad rozwojowych. W dalszej kolejności, przyszłe mamy myślą o przygotowaniu swojego organizmu do macierzyństwa. Podają m. in. takie uzasadnienia, jak „zgromadzenie zapasów witamin i minerałów”, „uzupełnienie niedoborów”, „wzmocnienie”. Co dziesiąta przyszła mama przyjmuje witaminy i minerały wierząc, że ułatwi jej to zajście w ciążę.

Kobiety w ciąży i matki karmiące piersią są zgodne, co do tego, jakie witaminy i minerały są najważniejsze w czasie przygotowań do macierzyństwa. Najczęściej wskazują na kwas foliowy (85%), następnie na żelazo, magnez, wapń, witaminy z grupy B, w dalszej kolejności na witaminę A, jod i cynk. Hierarchia tych składników stworzona przez lekarzy ginekologów różni się nieznacznie. Wśród witamin i minerałów, które są szczególnie ważne dla kobiet przygotowujących się do ciąży, najczęściej wymieniają oni żelazo (70%), magnez, jod, wapń, witaminę B6, kwas foliowy oraz witaminę B12.

Tym, co zwraca uwagę, jest relatywnie wyższa pozycja jodu i niższa kwasu foliowego w opinii specjalistów. „Kobiety planujące ciążę często nie doceniają znaczenia jodu. Tymczasem ten pierwiastek ma kluczowe znaczenie dla rozwoju mózgu dziecka, pozwala także zapobiec zaburzeniom tarczycy u matki” – tłumaczy Witold Osóbka-Morawski.

Te Polki, które przygotowują się do ciąży, wprowadzają poważne zmiany w swoim stylu życia. Niemal 90% z nich podejmuje aktywne działania i stara się zdrowiej odżywiać. Ponadto przyszłe mamy ograniczają picie alkoholu i palenie papierosów, wykonują badania diagnostyczne, zaczynają stosować specjalistyczne preparaty zawierające witaminy i minerały przeznaczone dla kobiet w ciąży. Kobiety, które podejmują czynne przygotowania do macierzyństwa, najczęściej prowadzą je przez około 1-2 miesięcy przed stwierdzeniem ciąży.

Strony: [1] [2]

()
Oprac: Joanna Papiernik

 
 

WyslijPowiadom znajomego DrukujWersja do druku LinkDodaj link Kanal RSSKanal RSS

Zainteresował Cię ten artykuł? Przeczytaj podobne. Kliknij i wybierz temat: ciąża, karmienie, poród, połóg


 


 


 
Przepis dnia: Pavlova biała z kiwi

Uzależnia i powoduje, że ci którzy szukali dotąd zastosowania dla "nadmiarowych" białek, mają problem co zrobić z żółtkami.»